Sadettin Efe

Sadettin Efe

1885 - 1934

Cesareti ile Namına nam katmıs,Keskin nisancı ve Cift silah tasımasıyla tanınırmıs,Bolgeye gelen Yunan komutanı ile yaptıgı atısta diktiyi iki mermi kovaninida vurmustur.ilk mucadelesi ADALET'in kalmadıgı OSMANLı'ının Coktugu zamanLar yaslı dul bir kadına vergi memurlarının kanun dısı uygulaması SADETTiN EFE'yi cileden cıkarmıs.
SAVAs
 sonrası malup edilen YUNAN ordusunun ganimetlerini devlete teslim ederek ne denli Efe oldugunu herkese gostermistir .

Sadettin Efe, Milli Mucadelenin ilk donemlerinde Alabardalı Kabakcı Efenin Tavsanlı-Cukurkoy’de Yunan kumandanı Zamanist ile masada kavga etmesinden ve Yunanlıların da Kabakcı icin olum emri cıkartmalarından sonra Kabakcı cetesi, Yunanlılarla mucadeleye girmis ve yorenin savunulmasında, masum insanların korunup kollanmasında onemli faaliyetleri olmustur.

adLarına Dag Mufrezesi (EFE'LER) denmistir !

Sadettin Efe, sulye-Cevizderesi Savasına,Esen koyunde Yunan Kumandanı Zamanist’in olduruldugu baskın ile Gebeler ve Agachisar Baskınlarına katılmıstır. Sadettin Efe’nin yanında efe arkadaslarından Deliceli Hıdır ve ıssızorenli Deli Ethem bulunmaktadır. Mezarı Kıranısıklar Koyunde, sahin Baba turbesinin hemen onundedir.

Dipnotlar: 1- Dag Mufrezesi, basta Tavsanlı’nın Alabarda(simdiki ismi Camalan) Koyunden Kabakcı Salih Efe, inegol’un Edebey Koyunden cerkez izzet Efe, Tavsanlı’nın sapcı Koyunden sukru Efe, Keles’in Kıranısıklar koyunden Sadettin Efe, yine Tavsanlı’nın Alabarda Koyunden Kara Ahmet ve Seyis Kamil, Tavsanlı’nın Madenler Koyunden Mehmet Ali Efe ve Harmancık Akalan Koyunden Canip Efe’den olusmaktadır. 

Kendisini Rahmetle Anıyoruz Ruh'un sad olsun Efem

 

Rastgele Videolar
Sosyal Linkler
Twitter Share Facebook Share Technorati Share Google Share Delicious Share Digg Share
Kategoriler
Reklam
Türkü Sözleri ve Hikayeleri
En Çok İzlenenler
Son Yorumlar
Etiketler
Istatistik
  • 420 Video
  • 52 Kategori
  • 33 Yorum
  • 1503402 İzlenme
Ana Sayfa | Yeni Videolar | En Çok İzlenenler | Rastgele Videolar | İletişim
Tüm Hakları Yörük Video'ya Aittir.Sitemizde yayınlanan video içerikleri hakkında hiçbir yasal sorumluluk kabul etmemekteyiz.Sakıncalı içierik için lütfen bizi uyarınız.
Yörük videoları,dağ yöresi videoları,yöresel videolar,küçük ağa,mustafa kacar,kelesli çalgıcılar,menteşeli cengiz,ali oral,mehmet inci,kelesli serdar,aşağıdan,gelemiç,bursa,keles,orhaneli videoları,simav,gediz,yörük düğün,kütahya,yöresel oyunlar,simav,yar,yörük şenlikleri,antalya yörükleri,mersin yörükleri,mersinli ismail,ismail erçek,himment ören,serkan akyel,mustafa oruç,süleyman oruç,halil ibrahim kesen,tavşanlı yöresi,emel örgün,hisarlı ahmet,dağ der,yörük haber,videolu haber,keles haberleri,dağ haberleriLynVideo